Wrastający paznokieć – szybkie rozpoznanie i bezbolesne leczenie

Wrastające paznokcie to problem nie tylko bardzo wstydliwy i bolesny, ale – niestety – niezwykle częsty. Smutnie wysokie statystyki wskazujące na stale rosnącą liczbę Pacjentów cierpiących z powodu tej patologii udowadniają, że kwestie dotyczące właściwej pielęgnacji stóp wciąż są poruszane z niewystarczającą głośnością i ze zbyt małą intensywnością.

Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to stan, w którym płytka paznokciowa nie rośnie w sposób właściwy, a „na boki” – wbijając się tym samym w tkanki miękkie łożyska paznokciowego i drażniąc je boleśnie. Naruszenie struktury tkanek prowadzi następnie do pojawienia się stanu zapalnego lub ropienia i – w najbardziej zaawansowanych patologicznie przypadkach – ziarniny, czyli potocznego „dzikiego mięsa”.

Niestety, zaniedbania i ignorowanie bolesnych symptomów, a także zwlekanie z podjęciem leczniczego działania sprawiają, że wrastające paznokcie ewoluują do tak mocno zaognionego stanu, że jedynym sposobem eliminacji problemu staje się interwencja chirurgiczna. Z drugiej strony – wczesna reakcja i wizyta w gabinecie podologicznym otwiera możliwość szybkiego usunięcia wrastającego paznokcia.

Poboczną przyczyną wrastania paznokci mogą być uwarunkowania genetyczne lub noszenie źle wyprofilowanego obuwia. W rzeczywistości, powodem wystąpienia tej bolesnej, powodującej duży dyskomfort i wstydliwej przypadłości są najczęściej błędy związane z niepoprawnym skracaniem długości paznokci. Mając na uwadze zbawienny wpływ profilaktyki i pochylając się nad problemami naszych Pacjentów w sposób indywidualny – podczas regulacji wrastających paznokci zawsze udzielamy praktycznych porad dotyczących domowej pielęgnacji stóp. W tym wypadku skupiamy się na uzmysłowieniu, jak ważne jest prawidłowe obcinanie paznokci, które powinny być skracane nie na „półokrągło”, a na prosto. Objaśniamy też, jak rośnie płytka paznokcia i uczulamy, żeby podczas regulacji nie skracać paznokci zbyt mocno, a w ramach domowych zabiegów – nie wykorzystywać ostrych, podrażniających narzędzi.

O nas

Gabinet podologiczny z ponad 10 letnim doświadczeniem.

© 2022 podolog.info.pl