Modzele – nieestetyczne i bolesne narośle

Często bolesne, bardzo nieestetyczne, pojawiające się zwykle na podeszwie stopy lub pod jedną z główek kości śródstopia narośle, kojarzone są zwykle z pozoru niegroźnymi odciskami. Owszem, ich etiologia jest podobna – modzele, bo o nich oczywiście mowa, tak samo jak odciski powstają na skutek noszenia niewłaściwego obuwia czy nierównomiernego obciążenia stopy. Niestety, samodzielne, nieumiejętne usuwanie takich problematycznych zmian nie tylko nie przynosi oczekiwanego efektu, ale i powodować może pojawienie się groźnego stanu zapalnego.

modzele

Modzele przybierają zwykle postać dużych, plackowatych narośli zgrubiałej skóry i – jak zostało powiedziane wcześniej – powstają na skutek noszenia źle wyprofilowanego obuwia, nierównomiernego obciążenia lub przeciążenia stopy. Ugniatana (na przykład przez twarde i zbyt ciasne podeszwy butów) skóra jest źle ukrwiona i zaczyna obumierać. W ten właśnie sposób na stopach powstają przypominające owalne wyspy skupiska nadmiernie zrogowaciałych mas o żółtym zabarwieniu i regularnym kształcie.

Oprócz tego, że te nieestetyczne i powodujące (także bolesny) dyskomfort zmiany wynikają z noszenia niewygodnych, za ciasnych, źle wyprofilowanych butów, modzele mogą być także spowodowane groźnymi, często niezdiagnozowanymi nawet deformacjami występującymi w układzie kostnym stóp. Ponadto, te charakterystyczne narośle mogą być też wynikiem niewłaściwie przeprowadzanych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, skoncentrowanych na nadmiernym, mechanicznym usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Dodatkowo, w przypadku diabetyków – modzele zwiastować mogą poważne problemy i stanowić alarmującą zapowiedź zespołu chorobowego określanego jako stopa cukrzycowa.

Ignorowane modzele nie tylko negatywnie wpływają na wygląd stóp, ale i mogą stać się źródłem dolegliwości bólowych. Te nieestetyczne narośle, wpływające na utratę elastyczności naskórka i powodujące jego znaczne pęknięcia mogą być także źródłem poważnych zakażeń bakteryjnych, grzybiczych czy wirusowych.

Mając na uwadze ryzyko powikłań i działając z dbałości o zdrowie i komfort życia naszych Pacjentów – sugerujemy wdrożenie stosownej terapii, podczas której – już przy pierwszym zabiegu – modzele są profesjonalnie i bezboleśnie usuwane.

O nas

Gabinet podologiczny z ponad 10 letnim doświadczeniem.

© 2022 podolog.info.pl